Skarżyska Ostra Brama przygotowuje się do odpustu PDF Drukuj Email

Drugi tydzień listopada to dla parafii Matki Bożej Miłosierdzia w Skarżysku–Kamiennej modlitewne przygotowanie się do dorocznego odpustu, który przypada na dzień 16 listopada. Przez dziewięć kolejnych dni w sanktuarium ostrobramskim modlą się różne stany Kościoła.

Modlitwę rozpoczęli Rycerze Kolumba, którzy w sobotni wieczór Apelem Jasnogórskim i Adoracją rozpoczęli Nowennę. Niedziela była szczególnie poświęcona ludziom pracy i przedsiębiorcom, natomiast w poniedziałek została odprawiona Msza św. z posługą o uzdrowienie duszy i ciała.

We wtorek (9.XI) na Mszy św. wieczornej spotkali się pracownicy mediów. Zostali zaproszeni redaktorzy lokalnych gazet, jak również twórcy i administratorzy internetowych portali informacyjnych. Mszy św. przewodniczył dyrektor Radia Plus Radom ks. Jacek Wieczorek, który we wstępie przypomniał ostatni list papieża Benedykta XVI do ludzi mediów, w którym przypomina o odpowiedzialności za słowo i przekazywanie prawdy. Spotkanie zakończyła wspólna modlitwa różańcowa przed Obrazem Matki Bożej Ostrobramskiej.

W środę o godz. 18.00 w skarżyskim sanktuarium spotka się młodzież przygotowująca się do bierzmowania, a w czwartek, w który przypada święto Odzyskania Niepodległości, mieszkańcy Skarżyska będą modlić w intencji Ojczyzny. W piątek o godz. 17.00 ulicami Skarżyska przejdzie Procesja Zawierzenia, a uczestniczył w niej będzie m.in. bp Henryk Tomasik.

Uroczystości odpustowe parafii przypadają 16 listopada w święto Matki Bożej Miłosierdzia. Kalendarium uroczystości można znaleźć na stronie: http://www.ostrobramska.pl/serwis/index.php?id=25&idd=186

Kult i nazwa Obrazu Matki Bożej Miłosierdzia – Ostrobramskiej związany jest z Wilnem, gdzie w latach 1503-1522 miasto było otoczone murem z dziewięcioma bramami obronnymi. Nad jedną z nich zawieszono obraz Matki Bożej i nazwano Ostrą Bramą. W 1626 karmelici bosi otworzyli w sąsiedztwie Ostrej Bramy klasztor i zaczęli rozsławiać kult Maryi. 2 lipca 1927 r. kard. Aleksander Kakowski z udziałem Prezydenta Ignacego Mościckiego, Prymasa Polski kard Augusta Hlonda, Marszałka Józefa Piłsudskiego biskupów i duchowieństwa dokonał uroczystej koronacji obrazu. Kult łaskami słynącego Obrazu rozwija się, a jego kopie znajdują się w wybranych kościołach w Polsce, by wierni mogli oddawać kult Maryi Miłosiernej.

Szczególny kult odbiera Ostrobramska Matka Boża Miłosierdzia w Skarżysku-Kamiennej, w którym od 1989 r. istnieje sanktuarium jej poświęcone, a miasto czci Ją jako swoją Patronkę i Orędowniczkę. Szczególnym dla sanktuarium był dzień 2 lipca 2005 roku, kiedy to papieskimi koronami udekorowano Obraz Matki Miłosierdzia w Skarżyskiej Ostrej Bramie.

© 2014 Diecezja Radomska.