Liturgista przypomina: Pogrzeb w czasie Triduum Paschalnego i Oktawie Wielkanocy PDF Drukuj Email

Każdego roku pojawiają się pytania i wątpliwości dotyczące sprawowania obrzędów pogrzebowych w czasie Triduum Paschalnego i Oktawie Wielkanocy. Informacje te znajdują się w Obrzędach Pogrzebu i w Kalendarzu Liturgicznym (zob. s. 85).

Przypominam zatem:

- W Wielki Czwartek pogrzeb odbywa się normalnie ze śpiewem. Nie wolno jednak celebrować żadnej Mszy Świętej żałobnej tego dnia. W kościele sprawuje się Liturgię Słowa i Obrzęd Ostatniego pożegnania. Nie udziela się uczestnikom pogrzebu Komunii świętej.

- Od Wielkiego Czwartku wieczorem do Wigilii Paschalnej nie wprowadza się trumny z ciałem do kościoła, w którym odbywa się adoracja Najświętszego Sakramentu. Obrzędy pogrzebowe należy sprawować w kaplicy przedpogrzebowej lub domu zmarłego oraz na cmentarzu. Nie wolno udzielać Komunii świętej poza Liturgią Męki Pańskiej. Nie używa się dzwonów. Po Wielkanocy należy celebrować Mszę św. za zmarłego.

- W dniach oktawy Wielkanocy dozwolona jest Msza Święta pogrzebowa w okresie wielkanocnym i pogrzeb sprawuje się jak zwykle w szatach koloru czarnego lub fioletowego.

Ks. Tomasz Herc