Kałków: Upamiętnienie ofiar katastrofy smoleńskiej PDF Drukuj Email

Makieta prezydenckiego samolotu Tu-154, który rozbił się w Smoleńsku powstaje na terenie sanktuarium maryjnego w Kałkowie-Godowie u podnóża „Golgoty Narodu Polskiego”. – Dla każdego Polaka było to bolesne przeżycie, dlatego też zrodziła się myśl o zachowaniu pamięci osób, które zginęły w katastrofie – powiedział ks. infułat Czesław Wala, kustosz miejscowego sanktuarium Matki Bożej Bolesnej.

Makieta zostanie wykonana głównie z drutu i betonu, a następnie otynkowana. Wiernie zostaną oddane kolory prezydenckiego samolotu, na którym pojawią się także portrety m.in. prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii, Ryszarda Kaczorowskiego, Przemysława Gosiewskiego, Anny Walentynowicz i Janusza Kurtyki, a więc osób, które były związane z godowskim sanktuarium. Przy makiecie samolotu będzie się znajdować urna z ziemią z miejsca katastrofy oraz fragment Tu-154. Wokół pomnika zostały posadzone dęby pamięci.

– Każdy pielgrzym zatrzyma się na chwilę i wzbudzi w sobie refleksję o ofiarach tej katastrofy, w której zginęli szlachetni ludzie, wielcy synowie i córki naszego narodu – podkreślił ks. Wala. W katastrofie lotniczej do której doszło w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku zginęło 96 osób. Śmierć ponieśli m.in. prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, parlamentarzyści, dowódcy Sił Zbrojnych RP, duchowni i organizacji kombatanckich i społecznych. Była to polska delegacja na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

„Golgota Narodu Polskiego” jest to pięciokondygnacyjna budowla kamienna w kształcie góry. W jej wnętrzu znajduje się kilkadziesiąt kaplic-oratoriów, poświęconych najnowszej historii Polski i Polakom walczącym o wolność Kościoła i Ojczyzny. W „Golgocie Narodu Polskiego” znajdują się m.in. oratoria: Armii Krajowej, ofiar stanu wojennego, bł. ks. Jerzego Popiełuszki, a także Panteon Chłopów Polskich. Jest również oratorium ofiar katastrofy smoleńskiej.

Na terenie Sanktuarium swoje miejsce znalazło wiele instytucji charytatywnych, m.in. dom ludzi starszych, wioska dla osób niepełnosprawnych, dom niesłyszących, zakłady terapii zajęciowej i aktywizacji zawodowej. Pod opieką sanktuarium jest także sierociniec w Rudniku nad Sanem.

Każdego roku przybywa do sanktuarium w Kałkowie-Godowie około 600 tys. pielgrzymów.

Przygotował: rm / Radio PLUS Radom

© 2014 Diecezja Radomska.