„Radomski święty Franciszek” w Jastrzębiu PDF Drukuj Email

Abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, wprowadził relikwie bł. ks. Bolesława Strzeleckiego do kościoła w Jastrzębiu. To w tej parafii błogosławiony męczennik z czasów II wojny światowej mieszkał jako nastolatek. Uroczystość odbyła się w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia.

Ks. Bolesław Strzelecki urodził się 10 czerwca 1896 r. w Poniemuniu na Suwalszczyźnie, a swoje młodzieńcze lata przeżył w Kuźni – miejscowości należącej do parafii Jastrząb (diecezja radomska). Ukończył Seminarium Duchowne w Sandomierzu; święcenia prezbiteratu przyjął 21 grudnia 1918 r. w kaplicy seminaryjnej. Był diakonem, a potem wikariuszem w parafii św. Michała w Ostrowcu (diec. sandomierska). W latach 1919-1923 studiował w Uniwersytecie Warszawskim, uzyskał doktorat prawa kanonicznego. Był prefektem szkół radomskich i wizytatorem nauki religii, a także spowiednikiem zakonnic. Radomianie zapamiętali go jako aktywnego społecznika szczególnie zaangażowanego w pracę charytatywną. Za co zyskał przydomek „radomski święty Franciszek”. W latach 1935-1940 był rektorem kościoła pw. Św. Trójcy w Radomiu, a od 1940 r. – proboszczem parafii pw. NSJ w Radomiu. Ofiarny w pomaganiu biednym i więźniom. Za pomoc udzielaną jeńcom wojennym został aresztowany i osadzony w radomskim więzieniu 7 stycznia 1941 r.; stąd po 3 miesiącach został przewieziony do hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. W obozie żebrał o chleb dla swoich parafian tam przebywających. Zmarł z powodu wycieńczenia. Beatyfikowany w gronie 108 męczenników przez Jana Pawła II dnia 13 czerwca 1999 roku.

Podczas Mszy św. wprowadzono relikwie II stopnia – fragment sutanny błogosławionego kapłana. Poświęcono również portret błogosławionego oraz okolicznościową tablicę. Obraz namalował Andrzej Stankiewicz, siostrzeniec ks. inf. Ignacego Ziembickiego, świadka aresztowania ks. Strzeleckiego. Przedstawia on bł. Ks. Strzeleckiego łamiącego chleb. Tablica zaś przypomina o dwóch rocznicach przypadających w 2016 roku: to 120. rocznica urodzin i 75. rocznica męczeńskiej śmierci.

Wśród obecnych na uroczystości – obok księży z dekanatu i wiernych – uczestniczyła Aleksandra Kobza, siostrzenica błogosławionego.

Warto dodać, że jeszcze przed uroczystościami ukazał się I tom „Jastrzębskich dróg wiary” pod tytułem „Radomski święty Franciszek” poświęcony postaci bł. ks. Bolesława Strzeleckiego. Autorem książki jest ks. prał. Albert Warso, pracownik watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary, który pochodzi z parafii Jastrząb. Przypomina również o jastrzębskich korzeniach błogosławionego kapłana – męczennika: – Mimo że bł. ks. Strzelecki urodził się na Suwalszczyźnie, to od 12. roku życia mieszkał w parafii Jastrząb. Do seminarium poszedł jako parafianin jastrzębski, sam za takiego się uważał. Udało się odnaleźć książkę, którą dedykował proboszczowi jastrzębskiemu ks. Leonowi Tarle. Podpisał się: „Proboszczowi – jego parafianin Bolesław Strzelecki”. Wiele razy przyjeżdżał do szkoły w Kuźni. Bywał też w kościele w Jastrzębiu. Ludzie lubili słuchać jego kazań. Te związki z parafią były na tyle żywe, że na miejscowym cmentarzu na grobie jego rodziców umieszczono tablicę mu poświęconą. Każdego roku 1 listopada w czasie procesji na cmentarz przy symbolicznym grobie błogosławionego odbywa jest pierwsza stacja procesji. Ubiegłoroczna „Ekstremalna Droga Krzyżowa” z Jastrzębia do Kałkowa dedykowana była bł. ks. Strzeleckiemu. Pod jego patronatem odbył się parafialny II. Konkurs Piosenki Religijnej – mówi ks. prał. Albert Warso.

GALERIA [naciśnij zdjęcie]

xsp / www.diecezja.radom.pl