Kolorowe staropolskie kolędowanie PDF Drukuj Email

W radomskiej „Resursie” już po raz piętnasty zabrzmiały staropolskie kolędy. Do finału tegorocznej edycji Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Staropolskie kolędowanie” zakwalifikowały się 32 podmioty muzyczne (soliści, duety, zespoły i chóry). Wśród nich najlepsi okazali się kolędnicy z Dziecięco-Młodzieżowego Zespołu Ludowego „Koderki” z Łowicza.

– Polska kultura jest przepiękna i bogata. A nieodłącznym elementem tej naszej kultury są nasze wspaniałe polskie kolędy. Są one wielkim wyznaniem wiary. Są one także znakiem naszej wrażliwości; oddają polskiego ducha, naszą duchowość. Są wspaniałym momentem budowania relacji. Wówczas gdy rozbrzmiewają kolędy w naszych domach podczas naszych spotkań, stajemy się sobie bliżsi. To jest ta moc wielkiej tajemnicy Bożego Narodzenia. – powiedział we wprowadzeniu do Koncertu Galowego bp Henryk Tomasik, który ufundował nagrodę Grand Prix.

Bp Henryk Tomasik

Od piętnastu lat Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek „Staropolskie Kolędowanie” organizowany jest przez Diecezjalną Komisję ds. Muzyki i Śpiewu Kościelnego oraz Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska” w Radomiu. Celem Festiwalu jest popularyzowanie tradycji śpiewu kolęd i pastorałek, propagowanie wiedzy o historii polskiej muzyki, literatury i kultury, a także wspieranie i promowanie wykonawców – szczególnie młodego pokolenia – kultywujących kolędowanie.

– W tym roku było bardzo pięknie, było bardzo muzykalnie i bardzo kolorowo. Obserwując przeglądy kolędowe od lat już ponad 20 zauważam, że wykonania muzyczne są coraz bardziej ciekawsze. Scena jest coraz bardziej kolorowa ponieważ w ostatnich latach dominują zdecydowanie nowo powstające zespoły, np. nowo powstające zespoły folklorystyczne, które mają przepiękne stroje. Często nasi wykonawcy dbają o to by był również bardzo interesujący ruch sceniczny, co ma znaczenie w ocenie jury. To jest świadectwo tego, że kolędowanie jest wciąż żywe i oby tak było dalej – powiedział Robert Pluta, dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu, który przewodniczył obradom konkursowego jury.

Grudniowy finał poprzedziły rejonowe eliminacje. A można było wystartować w dwóch kategoriach wiekowych: do 13. i powyżej 13. roku życia, zarówno występując solo jak też w różnych formacjach wokalnych i instrumentalno-wokalnych. Organizatorzy zapowiadają, że w przyszłym roku pojawi się nowa konkursowa kategoria: instrumentalne wykonanie kolędy.

Grand Prix tegorocznej edycji festiwalu zdobył Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Ludowy „Koderki” z Łowicza. Oto ich finałowy występ:

A zwycięzcami w poszczególnych kategoriach wiekowych zostali:

> w kategorii do lat 13:

>> I miejsce – Malwina Ciesielska z Łowicza

>> II miejsceex aequo: Małe „Four M” z Publicznej Szkoły Podstawowej w Drzewicy i Chór Dziecięcy „Cantus Angelus” reprezentujący Zespół Szkół Muzycznych w Radomiu

> w kategorii powyżej lat 13:

>> I miejsce – Zespół Ludowy „Skaryszewiacy” ze Stowarzyszenia „Na Targowej” w Skaryszewie

>> II miejsce – Kornelia Kanclerz z Kielc

>> III miejsce – Aleksandra Rogala z OKiSz „Resursa Obywatelska” w Radomiu