Faustyna w „Oknie Życia” PDF Drukuj Email

Dziś o 4.20 w radomskim „Oknie Życia” znaleziono noworodka. Kilkudniową dziewczynkę odnalazła zakonnica ze zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, które opiekuje się radomskim „Oknem Życia” przy ul. Struga 31.

Siostra Livia – w rozmowie z Radiem Plus Radom – poinformowała, że dziewczynka otrzymała chrzest i nadano jej imię Faustyna. – Najważniejsze, że żyje. Dla nas to radość. Gratuluję matce, że miała odwagę zostawić dziecko w oknie życia – powiedziała siostra Livia.

– Bardzo dziękujemy matce dziecka, że miała odwagę pozostawić je w oknie. Dzięki temu ono żyje. Z pewnością nie była to łatwa decyzja dla matki. Być może nie miała warunków, by wychować dziecko. – dodaje ks. Robert Kowalski, dyrektor radomskiej Caritas, pod którego patronatem działa „Okno Życia”.

Faustyna jest drugim dzieckiem, które zostało pozostawione w radomskim „Oknie Życia”.

„Okno życia”, prowadzone przez Caritas Diecezji Radomskiej, od 2009 roku znajduje się w domu Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia przy ul. Struga 31. Siostry czuwają przy nim całą dobę. To miejsce, w którym matka może anonimowo pozostawić swoje nowo narodzone dziecko bez narażania jego życia i zdrowia. Gdy dziecko pojawi się w oknie, siostry wzywają pogotowie; dziecko jest badane i trafia do szpitala. O pozostawionym dziecku informowany jest też ośrodek adopcyjny, który natychmiast  powiadamia o tym sąd, prosząc jednocześnie o wydanie postanowienia w sprawie zarządzeń opiekuńczych dotyczących dziecka i nadanie mu tożsamości. Sąd wydaje decyzję o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej. Po 6 tygodniach następuje rozprawa i dziecko trafia do rodziny.

Za: www.radom.gosc.pl; www.radioplus.com.pl