Turno: Zgromadzenie dyrektorów Caritas PDF Drukuj Email

Od 11 do 12 stycznia br. w Ośrodku Edukacyjno-Charytatywnym „Emaus” w Turno k. Białobrzegów Radomskich odbywa się spotkanie dyrektorów diecezjalnych Caritas. Celem spotkania jest koordynacja ogólnopolskich działań i akcji prowadzonych przez Caritas oraz prezentacja projektów na rok 2011. W spotkaniu uczestniczą m.in. bp Jan Zając, przewodniczący Komisji Charytatywnej KEP, bp Henryk Tomasik oraz dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz.

Ks. Grzegorz Wójcik, dyrektor Caritas Radom powiedział, że zgromadzenia księży dyrektorów Caritas, które odbywają się dwa razy w roku, są potrzebne dla całościowego spojrzenia na Caritas oraz koordynacja działań i akcji charytatywnych prowadzonych przez Caritas. Takie spotkania pozwalają również wymienić doświadczenia. - Wiele takich akcji, które wzięły swój początek w Caritas diecezjalnej a teraz są już akcjami ogólnopolskimi. Do takich akcji możemy zaliczyć projekt ‘Skrzydła’, którym są objęte dzieci z terenu całej Polski – powiedział ks. Wójcik.

W pierwszym dniu obrad uczestnicy podsumowali akcję pomocy powodzianom prowadzoną w 2010 roku. Wicedyrektor Caritas Polska, ks. Marcin Brzeziński poinformował, że wartość darów przekazanych powodzianom przez Caritas Polska oraz jej diecezjalne oddziały wyniosła ponad 45 mln złotych. Poszkodowanych zaś w trzech falach powodziowych zostało ponad 70 tys. osób. – Nadal mamy w pamięci te tragiczne wydarzenia. Skala zniszczeń była ogromna, dopiero po zimie będzie można dokładnie to wszystko oszacować – powiedział w wywiadzie dla Radia Plus Radom ks. Brzeziński. Wyraził przy tym radość, że solidarność Polaków z powodzianami była wspaniała, zaznaczył jednak, że nadal potrzebne jest wsparcie tym, którzy stracili dorobek życia.

Kolejnym tematem, nad którym zastanawiali się uczestnicy spotkania były procedury reagowania w sytuacjach kryzysowych, a szczególnie podczas klęsk żywiołowych. Jak powiedział ks. Brzeziński: - Praktycznie każdego roku mieliśmy do czynienia z powodziami, ale dopiero ubiegłoroczna pokazała, że wiele trzeba jeszcze zrobić w tym zakresie. Trzeba szukać takich form współdziałania, które przyspieszą udzielanie pomocy. Musieliśmy koordynować pomoc na dużym obszarze, kilkanaście diecezji zostało poszkodowanych, dlatego musieliśmy szybko reagować - stwierdził.

Ks. Piotr Krakowiak zaprezentował projekt dotyczący zakładania i prowadzenia hospicjów domowych i wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego. Przedstawiono również „Podręcznik wolontariusza hospicyjnego” oraz poradnik dla rodzin i opiekunów „Przewlekle chory w domu” serii „Hospicjum to też życie”. Dyskutowano nad rozwojem pomocy dzieciom w ramach projektu „Tornister pełen uśmiechów” oraz „Skrzydła”. Nie zabrakło też tematów dotyczących pomocy bezdomnym oraz najbiedniejszym w ramach projektu „Kromka Chleba”.

Pierwszy dzień spotkania zakończyła Msza św. pod przewodnictwem biskupa Henryka Tomasika. W homilii ordynariusz diecezji radomskiej powiedział, że Caritas to piękna wizytówka Kościoła, a działalność struktur diecezjalnych tej organizacji wspaniale mówi o samarytańskiej miłości. Jest to piękny znak troski o ludzi potrzebujących. - Dlatego składam wyrazy szacunku wszystkim zaangażowanym w to dzieło. Caritas spieszy z pomocą ludziom potrzebującym, biednym, bezrobotnym, dzieciom chorym, niepełnosprawnym. Praca w Caritas to wyznanie swojej wiary - podkreślił biskup radomski.

Drugi dzień zebrania poświęcony jest m.in. rodzinie i organizacji Festynu Rodzinnego z okazji Dnia Dziecka. Przedstawione zostanie też kalendarium prac Caritas na rok 2011 oraz zjazdów rekolekcyjno-formacyjnych dla członków Caritas.

Zdjęcia ze zgromadzenia można obejrzeć w GALERII.

© 2014 Diecezja Radomska.