NOWY KAZANÓW - Parafia pw. Zwiastowania NMP

Niedziela i Święta: 08:30 , 10:00 , 11:30 , 17:00(16.00 zima),
Święta zniesione: 09:00 , 11:30 , 17:00(16.00 zima),
Dni powszednie: 17:00 , 18:00(16.00 zima),

Rys historyczny: Kazanów Konecki stanowił stare gniazdo rodu Kazanowskich. Pierwot­ny kościół drewniany, fundacji Mikołaja Kazanowskiego kanonika włocławskiego, wzniesiony został w 1521 lub 1529 r. Drewniany klasztor, fundacji Hieronima Kazanowskiego, chorążego sandomierskiego, powstał w 1627 r. Obecny kościół i klasztor murowany powstały w drugiej połowie XVII w. staraniem Izabeli z Lanckorońskich Lipskiej starościny rawskiej. Konsekracji dokonał 10 sierpnia 1764 r. bp Ignacy Kozierowski. Budowę ukończono w 1781 r., a po pożarze z 1802 r. obiekt restaurowano. Po kasacie klasztoru w 1864 r. duszpasterstwo objęli księża die­cezjalni. Początkowo rezydował ksiądz z tytułem wikariusza koneckiego. Od 1900 r. funkcjo­nował samodzielny wikariat na prawach parafii. W 1924 r. parafia została ponownie erygowana przez bp. Mariana Ryxa. Kościół i klasztor tworzą zwarty kompleks murowanych budynków barokowych z wirydarzem pośrodku. Kościół pw. Zwiastowania NMP jest murowany z pia­skowca, zbudowany na planie łacińskiego krzyża, Kościół i klasztor otoczone są od południa, północy i zachodu murem, w nim znajduje się bramka z XVIII w. z gontowymi daszkami, na niej zaś umieszczone są symbole franciszkańskie. Klasztor posiada trzy skrzydła.

Do parafii należą: Brody Nowe, Brody Stare, Nowy Kazanów, Stary Kazanów, Pomo­rzany, Sierosławice, Nowe Sierosławice.

Czytelnia

Warning: Creating default object from empty value in /strona/modules/mod_latestnews/helper.php on line 109