BORKOWICE - Parafia pw. Świętego Krzyża

Niedziela i Święta: 08:30 , 10:00 , 12:00 , 16:00 ,
Święta zniesione: 08:30 , 10:00 , 12:00 , 17:00 ,
Dni powszednie: 07:00 , 07:30 , 17:00maj, czerwiec, październi,

Rys historyczny: Parafia Borkowice została erygowana zapewne w 1309 r., gdyż wtedy Mikołaj, dziedzic Borkowic, uposażył kościół parafialny pw. Świętego Krzyża i św. Mateusza. Kościół pierwotny z XIV w., z fundacji Piotra Dunina Borkowskiego, był modrzewiowy i istniał do XV w. Kolejny kościół drewniany fundacji dziedzica Gibboniego, stolnika mścisławskiego, powstał w 1722 r. Staraniem nowego dziedzica Antoniego Nałęcz Małachowskiego budowa była kończona, a kościół wyposażany. Świątynię poświęcił 21 września 1793 r. bp Jan Kanty Lenczowski, sufragan lubelski. Ten kościół został rozebrany w roku 1828, wtedy też postawiono kolejny kościół drewniany. Spełniał on rolę świątyni tymczasowej na czas budowy kościoła mu­rowanego. Kościół obecny pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Antoniego według projektu Franciszka Lanciego i Henryka Marconiego zbudowany został w latach 1829-1845 z fundacji Katarzyny i Antoniego Małachowskich oraz ich syna Onufrego. Konsekracji świątyni dokonał 20 września 1846 r. bp Józef Joachim Goldtman.

Do parafii należą: Bolęcin, Borkowice, Bryzgów, Ninków, Politów, Radestów, Rudno, Ruszkowice, Wymysłów, Zdonków.

© 2014 Diecezja Radomska.