POLICZNA - Parafia pw. św. Stefana

Święta zniesione: 07:00 , 18:00(16.00 zima),
Dni powszednie: 07:00 ,

Rys historyczny:

Policzna stanowiła własność Mikołaja Śliza herbu Habdank. W 1519 r. została nabyta przez Andrzeja Białaczewskiego, a w XVIII w. należała do Potkańskich. Pier­wotny kościół drewniany pw. św. Anny i św. Stanisława istniał w XV w. i przynależał do parafii Sieciechów. Parafia została erygowana w 1531 r. i uposażona przez Andrzeja Białaczewskiego. Drugi kościół drewniany pw. św. Jana Nepomucena i św. Antoniego Padewskiego, z fundacji Ewy z Szaniawskich Suchodolskiej, kasztelanowej lubelskiej, pochodzący z ok. 1740 r. został rozebrany w 1894 r. Obecny według projektu Jerzego Wernera z Tyrolu, fundacji hr. Marii z Tyzenhauzów Przeździeckej, zbudowano w latach 1889-1894 staraniem ks. Antoniego Grudziń­skiego. Konsekracji kościoła pw. św. Stefana dokonał 30 sierpnia 1894 r. bp Antoni Ksawery Sotkiewicz. Kościół jest w stylu neogotyckim, trzynawowy, zbudowany na planie krzyża łaciń­skiego, z cegły czerwonej. W kościele tym w 1892 ks. Antoni Grudziński pobłogosławił związek małżeński Stefana Żeromskiego z Oktawią Rodkiewicz, świadkiem był Aleksander Głowacki (Bolesław Prus). W parafii proboszczem w latach 1917-1921 był bł. ks. Kazimierz Sykulski.

Do parafii należą: Aleksandrówka, Andrzejówka, Antoniówka, Biały Ług, Franków, Jadwinów, Ługowa Wola, Policzna, Stanisławów, Świetlikowa Wola, Wilczowola, Wojciechówka, Wólka Policka.

© 2014 Diecezja Radomska.