BEDLNO - Parafia pw. św. Anny

DEKANAT ŻARNOWSKI

ks. mgr Marek Maciążek

ks. mgr Tadeusz Żak Wikariusz

Niedziela i Święta: 07:00 , 08:15(kaplica w Sworzycach), 09:30 , 10:45(kaplica w Koliszowach), 12:00 , 17:00 ,
Święta zniesione: 08:00 , 10:00 , 17:00 ,
Dni powszednie: 06:30 , 07:00 ,

Rys historyczny parafii pw. Św. Anny w Bedlnie:

X w. - Powstał pierwszy kościół drewniany, zniszczony podczas zamieszek krajowych za czasów Mieszka II

1054 r. - Zbudowano kościół z kamienia i cegły pod wezwaniem Pana Jezusa Ukrzyżowanego i Św. Anny.

1394 r. - Piotr Ripska, starosta opoczyński, nadał kościołowi darowiznę, potwierdzoną przez króla Władysława Jagiełłę. Zostaje erygowana parafia.

XV w. - Poza wsią została zbudowana drewniana kaplica pod wezwaniem Św. Leonarda. W tym samym czasie powstał cmentarz grzebalny.

1655 r. - Podczas wojny szwedzkiej kościół zostaje ograbiony i częściowo spalony.

1753 r. - Dokonano częściowego remontu oraz cd strony południowej dobudowano murowaną kaplicę.

1878 r. - Kościół uległ całkowitemu spaleniu.

1881-1882 r. - Wybudowano nowy kościół dzięki staraniom proboszcza ks. Rocha Szamika. Został wymurowany z kamienia, trójnawowy w stylu późnogotyckim.

1883 r. - Został powiększony i ogrodzony cmentarz.

1885 r. - Biskup Antoni Ksawery Sotkłewicz konsekrował kościół.

1958 r. - Rozebrana została kaplica Św. Leonardo na cmentarzu.

1966 r. - Millenium Chrztu Polski.

14-15 sierpnia 1972 r. - Nawiedzenie Kopii Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.

18-19 listopada 1986 r. - Nawiedzenie Relikwii Krzyża Świętego.

25-26 Iipca 2006 r. - Nawiedzenie Kopii Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.

2008 r. - Odnowienie elewacji kościoła i pokrycia dachowego.

© 2014 Diecezja Radomska.