MROCZKÓW - Parafia pw. św. Rocha

Święta zniesione: 07:00 , 18:00(16.00 zima),
Dni powszednie: 07:00 , 18:00(16.00 zima),

Rys historyczny:

Mroczków od średniowiecza należał do par. Odrowąż. Pierwotna kaplica pw. św. Rocha zbudowana została w 1820 r. jako wotum wdzięczności za ustanie cholery. Była to budowla modrzewiowa, nakryta kopulastym dachem z gontów modrzewiowych, orientowana, wy­budowana na planie pierścienia wielobocznego, o konstrukcji zrębowej. W latach 1958-1966 zosta­ła rozbudowana staraniem ks. Tadeusza Bicganowskiego. W roku 1972 była restaurowana. Parafia została ustanowiona 8 stycznia 1957 r. przez bp. Jana Kantego Lorka z wydzielonych wiosek parafii Odrowąż i Bliżyn. Nowy kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, według projektu arch. Cze­sława Szumilasa i Włodzimierza Krupy, zbudowano w latach 1986-1992 staraniem ks. Antoniego Kochanowskiego. Poświęcił go 16 sierpnia 1994 r. bp Adam Odzimek. Jest świątynią orientowaną, zbudowaną z cegły czerwonej na planie krzyża, gdzie boczne kaplice tworzą ramiona.

Do parafii należą: Górki, Mroczków-Kamionka, Mroczków-Kapturów, Pięty, Płacz­ków Piechotne, Płaczków Szosa, Rędocin, Sobótka, Sołtyków.

© 2014 Diecezja Radomska.