KRZYŻANOWICE - Parafia pw. św. Józefa Oblubieńca NMP

Niedziela i Święta: 09:00 , 11:00 ,
Święta zniesione: 09:00 , 16:00 ,
Dni powszednie: 16:00 ,

Rys historyczny: Krzyżanowice były gniazdem rodu Krzyżanowskich herbu Dębno. Pod koniec XVII w. przeszły na własność Lanckorońskich, potem Lisickich, Zawiszów, Bykow­skich, a w XVIII w. zakupił je Roch Romer, starosta radomski. Pierwotny kościół drewniany pw. Wszystkich Świętych, z fundacji Piotra Krzyżanowskiego, łowczego sandomierskiego, po­chodził z połowy XV w., a konsekrowany był przez kard. Zbigniewa Oleśnickiego. W tym też czasie prawdopodobnie powstała parafia. Kolejny kościół drewniany z 1546 r. uległ spaleniu w początkach XVII w. Nowa modrzewiowa świątynia została zbudowana w 1706 r., a do niej dobudowano murowaną kaplicę Matki Bożej. Ten kościół spłonął 24 stycznia 1936 r. Kościół obecny, pw. św. Józefa Oblubieńca NMP, według projektu arch. Alfonsa Pinno z Radomia i arch. Stanisława Jędrzejewskiego z Opatowa, zbudowany został w 1atach 1936-1938 staraniem ks. Ju­liana Dusińskiego, przy znacznym wsparciu dziedzica Krzyżanowic Henryka Chrzanowskiego. Konsekracji kościoła dokonał w 1938 r. bp Paweł Kubicki. Jest to budowla w stylu neobarokowym, jednonawowa i wykonana z kamienia łamanego.

Do parafii należą: Florencja, Gaworzyna, Jedlanka Nowa, Jedlanka Stara, Krzyżanowi­ce, Płudnica.

© 2014 Diecezja Radomska.