BŁOTNICA - Parafia pw. Narodzenia NMP

Niedziela i Święta: 08:00 , 09:30 , 12:00 , 16:00 ,
Święta zniesione: 08:00 , 09:30 , 17:00 ,
Dni powszednie: 07:00 , 08:00 , 17:00 ,

Rys historyczny: Najstarsza wzmianka o Błotnicy pochodzi z 1237 r., kiedy to w dokumen­cie księcia mazowieckiego Bolesława Konradowica wymieniony jest rycerz Bogusz z Błotnicy. Parafia powstała na pewno przed 1403 r. Niektórzy sugerują nawet, że mogła istnieć już w drugiej połowie XIV w. Z tego bowiem okresu pochodził pierwotny kościół drewniany pw. św. Piotra Apostoła, fundacji Błotnickich herbu Doliwa. Obecny murowany kościół rozpoczęto budować w 1759 r. staraniem ks. Sebastiana Skórkowskiego, proboszcza Jankowic i Błotnicy. Pierwszy etap zakończył się z chwilą śmierci proboszcza w 1781 r. Prace wznowiono dopiero w 1852 r. stara­niem ks. Teofila Jakubowskiego. Projekt restauracji i przebudowy kościoła przygotował w latach 1850-1852 arch. Antoni Kacper Wąsowski z Radomia. W 1868 r. bp Michał Józef Juszyński kon­sekrował kościół i nadał mu nowy tytuł Narodzenia NMP. Od końca XIX w. do 1913 r. staraniem ks. Adolfa Machnickiego budowano północną wieżę i kończono wnętrze. Kościół jest oriento­wany, w stylu późnego baroku, trójnawowy, sześcioprzęsłowy, typu bazylikowego. Świątynia po­siada dwie wieże na planie kwadratu. Wewnątrz ma szerokie filary z pilastrami, w zwieńczeniach pilastrów znajdują się ciekawe elementy dekoracyjne. Sklepienia kolebkowe schodzące do okien, które są wysoko ponad dachem naw bocznych. W całym kościele znajduje się gzyms, a dach pokryty jest blachą. Polichromia wykonana została przez art. malarza Kazimierza Alchimowicza w latach 1909-1910. W głównym ołtarzu znajduje się namalowany na desce obraz Matki Bożej Pocieszenia. Jest to wizerunek typu bizantyjskiej Hodegetrii, odmiana nazywana Peribleptos, po­wstały w kręgu szkoły włoskiej. Nie jest pewna data jego powstania. Niektórzy badacze sugerują, że powstał już pod koniec XIV w. Najbardziej prawdopodobna jest jednak druga połowa XVI w. Na pewno od XVII w. istnieją niezbite dowody na kult obrazu. Czczony jest do dziś pod tytułami Matka Boska Błotnicka, Pani i Królowa Ziemi Radomskiej, Matka Boża Pocieszenia. W 1868 r. nałożono na obraz srebrne sukienki, a bp Józef Michał Juszyński nakazał przenieść obraz z bocz­nej kaplicy do nawy głównej, gdyż napływ pątników wskazywał na żywy kult. Bp Jan Kanty Lo­rek ogłosił 25 lutego 1963 r. kościół w Błotnicy sanktuarium maryjnym diecezji sandomierskiej. Dzięki staraniom bp. Piotra Gołębiowskiego papież Paweł VI zezwolił na koronację obrazu. W la­tach siedemdziesiątych XX w. prowadzono prace restauracyjne pod kierunkiem prof. Karola Dą­browskiego z Warszawy, w wyniku których odkryto dawną warstwę z nieco innym wizerunkiem Matki Bożej. W wyniku tego doszło do niepokojów wśród miejscowej ludności przyzwyczajonej do dawnego wizerunku. 21 sierpnia 1977 r. dokonała się uroczysta koronacja wizerunku Ma­ryi. Głównym koronatorem - w zastępstwie chorego prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego - był kard. Karol Wojtyła. Obraz w Błotnicy był ostatnim koronowanym przez krakowskiego kardynała przed jego wyborem na Stolicę Piotrową.

Do parafii należą: Stara Błotnica, Chruściechów, Czyżówka, Jakubów, Stary Kadłub, Stary Kiełbów, Kobylnik, Mokrosęk, Stary Osów, Ryki, Siemiradz, Stary Sopot, Kadłubska Wola.

© 2014 Diecezja Radomska.