ODROWĄŻ - Parafia pw. św. Jacka i św. Katarzyny Aleksandryjskiej

Święta zniesione: 08:30 , 10:00 , 10:00 , 17:00 ,
Dni powszednie: 07:00 , 07:30 ,

Rys historyczny:

Odrowąż stanowił gniazdo rodu Odrowążów. Wzmiankowany był w do­kumencie bp. Iwona Odrowąża, który uposażył klasztor cystersów w Prandocinie nadaniem dziesięcin m.in. z Odrowąża. W 1382 r. nabył Odrowąż Piotr Kmita z Wiśnicza. W 1611 r. na prośbę dziedziczki Anny Kostrzanki ze Stembergu Ostrogskiej, wojewodziny wołyńskiej, otrzy­mał prawa miejskie od Zygmunta III Augusta. Rozwinięty przemysł i handel zaczął podupadać w początku XIX w. Miasto utraciło prawa miejskie w 1869 r. Pierwotny kościół pw. św. Kata­rzyny i św. Jacka wzniesiony został w pierwszej połowie XIII w. Parafia powstała przed 1300 r.

Kościół murowany istniał w 1511 r. W XVI w. Tarłowie wierni wyznania ewangelicko-reformo­wanego zamienili miejscowy kościół w zbór kalwiński. Stan ten utrzymali następni właściciele Świderscy. Pod koniec XVII w. jeden z rodu Świderskich pod wpływem żony przeszedł na katolicyzm na łożu śmierci i kościół przywrócono katolicyzmowi. Obecny kościół zbudowano prawdopodobnie w XVI w., był on gruntownie rozbudowany w latach 1660-1682 kosztem Jana Samuela Świderskiego, chorążego parnawskiego i jego żony Jadwigi z Dębińskich. Konsekra­cji świątyni dokonał w 1669 r. bp Mikołaj Oborski. W latach 1896-1897 dobudowano kaplice i kruchtę od frontu. Restauracja świątyni była podejmowana w latach 1972 i 1996. Kościół od XVI w. szczególnym miejscem kultu św. Jacka Odrowąża. Jest to świątynia orientowana, trój-nawowa, bazylikowa, zbudowana z kamienia.

Do parafii należą: Błaszków, Hucisko, Murzewki, Odrowąż, Pardołów, Świerczów Duży, Świerczów Mały, Włochów, Wólka Plebańska.

© 2014 Diecezja Radomska.