WSOLA - Parafia pw. św. Bartłomieja

Niedziela i Święta: 07:30 , 09:00 , 12:00 , 16:00 ,
Święta zniesione: 09:00 , 16:00 ,
Dni powszednie: 07:30 , 16:00 ,

Rys historyczny: Pierwotny kościół drewniany pw. św. Bartłomieja istniał tu w 1440 r. Wtedy też powstała parafia W XVI w. kościół opustoszał, gdyż urządzono zbory ariańskie we Wsoli i w Owadowie. W 1629 r. Krzysztof Siemieński zbudował nowy kościół modrzewiowy, który został konsekrowany w 1634 r. przez biskupa krakowskiego Tomasza Oborskiego. Obec­ny kościół, według projektu arch. Jarosława Wojciechowskiego i Kazimierza Prokulskiego, zbu­dowano w latach 1918-1930 staraniem ks. Piotra Janaszka, ks. Wacława Wójcika i ks. Władysła­wa Muszalskiego, przy wsparciu ludności. Konsekrował go 15 września 1934 r. bp Włodzimierz Jasiński. Świątynia była restaurowana w 1970 r. Kościół jest obiektem w stylu neoromańskim, wzniesionym z czerwonej cegły.

Do parafii należą: Gózdek, Józefówek, Kamińsk, Klwaty, Klwaty Komorniki, Kolonia Piaski Marcelów, Owadów, Piastów, Wielogóra Ceglanka, Wola Owadowska (część), Wielogóra Krucica, Wsola

© 2014 Diecezja Radomska.