LIPSKO n. WISŁĄ - Parafia pw. Świętej Trójcy

Niedziela i Święta: 07:00 , 08:00 , 09:30 , 11:00 , 12:15 , 17:00 ,
Święta zniesione: 07:00 , 09:30 , 11:00 , 17:00 ,
Dni powszednie: 06:30 , 17:00 ,

Rys historyczny: Lipsko to miasto lokowane w drugiej połowie XVI w. przez Mikołaja Oleśnickiego, co potwierdził Zygmunt Stary lub w 1613 r. W tym czasie stanowiło własność Krępskich, Wolskich, Gostomskich, w XVII w. Oleśnickich i Denhoffów, a w XVIII w. San­guszków i Kochanowskich. W 1868 r. utraciło prawa miejskie, a odzyskało je w PRL. Zbór ewangelicki, dzięki protekcji Oleśnickich, istniał w drugiej połowie XVI w., zaś w 1596 r. został przekazany katolikom. Parafia powstała w 1606 r. Kościół pw. Świętej Trójcy został zbudowany na miejscu dawnego drewnianego zboru kalwińskiego w 1614 r., z fundacji kasztelana radom­skiego Mikołaja Oleśnickiego i Zofii z Lubomirskich, jego żony - po przejściu z kalwinizmu na katolicyzm. Konsekrowany został w 1686 r., a przekształcony w 1844 r. według projektu Henry­ka Marconiego. Podczas pożaru w 1857 r. został zniszczony. Wieża, zwieńczona kopułą pokrytą blachą miedzianą, zniszczona została w 1945 r., a odbudowana w 1956 r. i przekształcona na dzwonnicę. W latach 1977-1979 świątynia była restaurowana staraniem ks. Stanisława Słyka. Kościół jest budowlą jednonawową, orientowaną wzniesioną z kamienia wapiennego.

Do parafii należą: Babilon, Daniszów, Drezno, Dąbrówka Lipska, Gołębiów, Gruszczyn, Jelonek, Katarzynów, Lipa Miklas, Lipsko, Poręba, Szymanów, Śląsko, Tomaszówka, Walentynów, Wola Solecka II.

© 2014 Diecezja Radomska.