SZYDŁOWIEC – Parafia pw. św. Zygmunta

Kościół pw. św. Zygmunta w Szydłowcu. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

KONTAKT:

DUSZPASTERZE:

• Proboszcz:
    • ks. mgr Marek Kucharski
  • Wikariusze:
    • ks. mgr Paweł Lichota
    • ks. mgr Michał Faryna
    • ks. mgr Patryk Korcz, neoprezbiter
  • Rezydent:
    • ks. kan. Adam Radzimirski

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 9.00;
    • 10.30;
    • 12.00;
    • 16.00;
  • Święta zniesione:
    • 9.00;
    • 10.30;
    • 16.00;
  • Dni powszednie:
    • 7.30;
    • 17.30;

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • Szydłowiec – ul.: Armii Krajowej, Bankowa, Dworska, Folwarczna, Garbarska, Górna, Hubala, Iłżecka, Jagiellończyka, Kamienna, Kąpielowa, Kielecka, Kilińskiego, Kochanowskiego, Kolejowa, Kościuszki, Kopernika, Krótka, Kusocińskiego, Kwiatowa, Narutowicza, Langiewicza, Maleckiego, 1 Maja, Mała, Mickiewicza, Moniuszki, Ogrodowa, Parkowa, Partyzantów, Podgórze, Plac Marii Konopnickiej, Plac Wolności, Polanki, Polna, Piaskowa, Poprzeczna, Przechodnia, Powstania Listopadowego, Powstania Styczniowego, Powstania Warszawskiego, Północna, Radomska, Rynek Wielki, Rzeczna, Sadowa, Sikorskiego, Słomiana, Słoneczna, Sobieskiego, Spacerowa, Sowińskiego, Sportowa, Szydłowieckiego, Waryńskiego, Wąska, Widok, Wiejska, Willowa, Wschodnia, Wspólna, Zakościelna, Zamkowa, Zielona, Żeromskiego, Żołnierzy Września.
    • miejscowości: Barak, Długosz, Hucisko, Książek, Marywil, Rybianka, Świerczek, Wola Korzeniowa, Wymysłów, Zielonka.
  • Odpusty:
    • św. Zygmunta (2 maja),
    • MB Szkaplerznej (16 lipca)
  • Dni adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • wtorek po III Niedzieli Adwentu
  • Dom zakonny:
    • Zgromadzenie Sióstr św. Michała Archanioła, kaplica,
      • ul. Kamienna 13,
      • T.: +48 48 617 10 23
  • Historia:

Szydłowiec w początku XIII w. był siedzibą rodu Odrowążów. Miasto zostało lokowane w 1427 r. przez Jakuba i Sławka herbu Odrowąż z Szydłowca. Otrzymało prawa miejskie magdeburskie za Stanisława Szydłowieckiego, kasztelana żarnowskiego i marszałka dworu królewskiego w 1470 r. W ciągu wieków było własnością Odrowążów, Szydłowieckich, Radziwiłłów i Sapiehów, a w XIX w. przeszło na własność rządu. Od średniowiecza było silnym ośrodkiem wydobywania i obróbki kamienia, tzw. piaskowca szydłowieckiego. Od XVI w. Szydłowiec stanowił ośrodek osadnictwa żydowskiego, którego bujny rozwój nastąpił w XVIII w. Pierwotny drewniany kościół pw. św. Zygmunta istniał w Szydłowcu w latach 1401–1433 i był uposażony przez założycieli ośrodka miejskiego Odrowążów. Obecna świątynia, fundacji Jakuba i Mikołaja Szydłowieckich, została zbudowana w latach 1493–1509, a odnawiana w połowie XVIII w., w końcu XIX i w XX w. Kościół jest budowlą późnogotycką, orientowaną, wzniesioną z miejscowego piaskowca, elementy konstrukcyjne i dekoracyjne wykonane są z kamienia, szczyty z cegły. Prezbiterium jest zamknięte wielobocznie, nawa prostokątna jest znacznie większa. Od południowej strony nawy jest kwadratowa kaplica NMP, a od północnej kaplica św. Stanisława. Na zewnątrz świątyni znajdują się dwa zegary słoneczne z I połowy XVII w. Ołtarz główny jest późnorenesansowy, fundowany w latach 1618–1627 przez Albrechta Władysława Radziwiłła, stolnika litewskiego i jego żonę Annę Sapieżankę. Z parafii pochodzi abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

MAPA DOJAZDU: