WYŚMIERZYCE – Parafia pw. św. Teresy z Ávila

Kościół pw. św. Teresy z Ávila w Wyśmierzycach. Foto: ks. Stanisław Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

KONTAKT:

• Parafia pw. św. Teresy z Ávila w Wyśmierzycach
    • ul. Kościelna 7,
    • 26-811 Wyśmierzyce
    • woj. mazowieckie
  • T: +48 48 615 71 94
  • E: #
  • W: #

DUSZPASTERZE:

• Proboszcz:
    • ks. Robert Sionek

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 9.00;
    • 11.30;
  • Święta zniesione:
    • 8.00;
  • Dni powszednie:

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • Aleksandrów, Błeszno, Działy, Górki, Grzmiąca, Kożuchów, Paprotno, Redlin, Romanów, Ulaski Grzmiąckie, Ulaski Stamirowskie, Wólka Kożuchowska, Wyśmierzyce.
  • Odpusty:
    • św. Teresy z Ávila (15 października),
    • MB Różańcowej (pierwsza niedziela października)
  • Dni adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • 23–24 maja
  • Historia:

Pierwotny kościół drewniany pw. Zwiastowania NMP i Wniebowstąpienia Pańskiego został zbudowany przez opata benedyktynów płockich Arnolda w II połowie XIV w. Parafia jako prepozytura zakonna została erygowana w 1378 r. przez abp. gnieźnieńskiego Jana Suchywilka. Kolejny drewniany kościół pw. św. Katarzyny istniał w XVI w., następny, również drewniany, powstał w latach czterdziestych XVIII w. z fundacji opata płockiego Walentego Żółtowskiego. Tenże opat dedykował kościół 25 XI 1750 r. Świątynia spłonęła w 1798 r. Na jej miejscu postawiono nowy kościół. Obecną świątynię pw. św. Teresy z Ávila zbudowano w latach 1854–1868. Powiększono ją w latach 1879-1882 i przebudowano w 1920 r. Dedykacji kościoła dokonał bp Paweł Kubicki 6 X 1925 r. Świątynia jest z przewagą stylu klasycystycznego, wzniesiona z cegły. Z parafii Wyśmierzyce pochodził bł. ks. Franciszek Rosłaniec, kapłan-męczennik zamordowany przez hitlerowców w 1942 r.

MAPA DOJAZDU: